Home / Ushqime Tjera (page 3)

Ushqime Tjera

Salcë spinaci

Përbërësit 1 kg spinaç 200 ml qumësht 1 vezë 1 thelbë hudhër 1 luge miell 1 luge margarinSpinacin e pastrojme mire dhe presim ne pjese me te medha. 2 Spinacin e qesim ne ujin e kripur qe vlon per disa minuta,kullojme mire dhe leme te ftohet pak. 3 Ne nderkohen …

Read More »

Një recetë tradicionale për Samuna

Përbërësit 400 ml ujë të vakët 2 ½ luge vaj 2 ½ luge te vogla Krip 800 gr miell 2 ½ luge maja birre (kvasac) 250 gr kackavall 250-00 ml ajkë e thartë (shmant,pavllake,salc kosi) 400 gr proshutë per pizza sipas deshires Salce domate sipas deshires Rigon per lyerje persiper …

Read More »

Pogaçe të mbushura

Përbërësit 125 gr gjalpë 1 gote te cajit jogurt 1 vezë 1 gote te cajit vaj vegjetal 1 luge te cajit kripë 2 luge te gjelles uthull 2 luge te gjelles sheqer 1 Pluhur pjekje 1 spec i kuq koper 2.5 gota miell BRENDA djathëGjalpin dhe përbërësit e tjerë i …

Read More »

Shumë të shijshme, Pogaçe me patate

Përbërësit 200 gr gjalpë gjysme gotë të çajit vaj vegjetal 2 luge të gjellës jogurt 1 vezë 1,5 luge të çajit kripë 1 Pluhur pjekje 3.5 gota miell BRENDA 1 tas patate te ziera një gotë të çajit koperNë një enë të thellë hidheni vajrat, vezët, kripen, jogurtin, pluhur pjekjen …

Read More »

Petulla me pak vaj

Përbërësit 1 lt qumesht te vaket 4-5 vezë 1/2 luge të gjellës kripë sheqer 2 qese të vogla pluhur buke Pak vaj 2 pluhur paste(pecive) miell sipas nevojësZiejm brumin duke hedhur përbërësit me rradhë. Hedhim majanë bashkë me sheqerin, kripen, vezët, qumështin, miellin në fund bashkë me peciven. 2 Bëjmë …

Read More »

Pide të mbyllur

Përbërësit 2 gota qumësht i vakët 1 gote uje i vakur 2 luge te gjelles vaj vegjetal 1 luge te gjelles sheqer 2 luge te gjelles kripë miell PË GLAZURËN E BRENDSHME 3 qepë gjysme kg mish kripë dhe piper i zi vaj vegjetalFillimisht qumështin, majën dhe sheqerin e vendosim …

Read More »

Mos e humbisni, ja receta për Llokuma

Përbërësit 1 gote jogurt gjysme gote te cajit qumësht 2 luge te gjelles vaj vegjetal 1 vezë 1luge te cajit kripë 1 Pluhur pjekje 4 gota miell Ne nje ene te thelle e vendosni jogurtin, qumeshtin, kripen, vezet dhe miellin me pluhur pjekjen ia shtoni dale nga dale. 2 I …

Read More »