Home / Ushqime Tjera

Ushqime Tjera

Kifle me margarinë (Receta)

Përbërësit 500 ml kos 1 luge maja 2 luge te vogla sheqer 1 kg miell 1 pluhur për pjekje 2 luge Krip 3 vezë 150 ml vaj 400 gr margarinëKosin e ngrohim,ne te shtojme majen dhe sheqerin dhe leme per 15 minuta qe maja te aktivizohet. 2 Ne nderkohe perzijme …

Read More »

Mantia me patate (Receta+Foto)

Përbërësit 1 kg miell 500 ml ujë 1 luge Krip Maje luge te vogle maja 1 kg patate 1 qepë Krip vaj vegete piper i zi 150 gr margarinë Ne nje ene qesim ujin e vaket,kripen,majen,dhe shtojme miell gradualisht duke perzier. 2 Bejme nje brumte bute,qe nuk ngjitet per duar …

Read More »

Mos e humbisni, Berliner (Receta+Foto)

Përbërësit 500 gr miell 40 gr tharem buke 125 ml qumësht 100 gr sheqer 100 gr margarinë 1 vezë yndyrë Mielli hidhet në një enë, në mes hidhet tharrmi i bukës, që zbutet në qumësht të vakët. 2 Për rreth miellit, hidhet sheqer, pakëz kripë dhe margarina e butë e …

Read More »

Gurabija me 3 përbërës (Receta+Foto)

Përbërësit 1 gotë të ujit vaj vegjetal 1 gotë të ujit sheqer pluhur miellPërzieni të gjithë përberësit në një enë. 2 Jepni formën e rrumbullakët gurabijave dhe me pirun shponi në midis. 3 Pjekëni deri sa të skuqen. 4 Ju bëftë mirë!

Read More »

Qofte me mish pule (Receta+Foto)

Përbërësit 250 gr mish 1 qepë 1-2 thelbinjë hudhër 1 karrote 1 kungulleshka 1 patate 1 vezë 200 luge prezle 2 luge vaj magdanoz kripë piper i zi Qepen,hudhren,karroten,kungulleshken,pataten,,magdanozin, i veme ne blender dhe mixojme ne lloj pureje. 2 Kesaj mase i shtojme mishin e pules te bluar,vezen,prezlet,dhe kripen,piperin dhe …

Read More »