Home / Shendetesi (page 4)

Shendetesi

Luftoni stresin me aktivitete të thjeshta (Video)

Të marrësh pushim për t’iu përkushtuar një aktiviteti të këndshëm dhe relaksues, është një hap i nevojshëm për luftimin e stresit. Por, janë disa kënaqësi tjera që vinë nga disa aktivitete të thjeshta dhe janë të përballueshme për të gjithë. Bëhet fjalë për hobit që janë kreativë, shumë të përhapur …

Read More »

Pijet që forcojnë memorien dhe përqendrimin

Jeni në sezon provimesh? Këto janë pijet që ju ndihmojnë do t’ju ndihmojnë të merrni nota të mira Blerina Bombaj / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’ Pijet që ushqejnë trurin dhe rrisin përqendrimin Lëngu i memories 1 mollë jeshile pak spinaq 1 degë rozmarine 1 lugë të vogël Matcha* 1 …

Read More »

4 ushqimet që parandalojnë rënien e flokëve

Ju bien shumë flokët? Nuk jeni të vetmit. Me miliona njerëz në të gjithë botën bëhen tullacë me kalimin e moshës, dhe shumë të tjerë pësojnë rënie flokësh nga gjendje si çrregullimet autoimune, diabeti, mungesa e vitaminave, stresi dhe mungesa  gjumit. Ka një shpresë edhe për ata që po u …

Read More »

3 gjërat që fëmijët i mësojnë që në mitër

Shkencëtarët kanë zbuluar se njerëzit i mësojnë disa gjëra para se të lindin. Ja cilat janë 3 gjërat që fëmijët i mësojnë që në mitër: Të shijojnë ushqimet Profesori Petet Hepper nga Universiteti Mbretëror në Belfast, kreu një studim për të parë nëse mund t’i pëlqejmë ushqimet që pa lindur. …

Read More »

4 rastet kur nuk duhet të pini kurrë kafe

Mos na keqkuptoni: Ne e duam kafen! E dimë që është provuar shkencërisht se kafja të zgjat jetën. Studime të ndryshme kanë treguar se kjo pije nuk shërben vetëm për t’u zgjuar nga gjumi, por ul edhe rrezikun për t’u prekur nga kanceri, demenca, sëmundjet e zemrës, përshpejton metabolizmin etj. …

Read More »

Mësoni a jeni kapur nga kjo sëmundje moderne?

Të gjithëve na ka ndodhur: zemra rreh fort, pëllëmbët e duarve djersiten, dhe paniku sa vjen e rritet kur kuptojmë se kemi shumë për të bërë dhe s’kemi kohë të mjaftueshme. Stresi mund të jetë bllokues dhe mund të ndikojë negativisht në shumë aspekte të jetëve tona. Ndonjëherë kemi nevojë …

Read More »

Pse duhet konsumuar hurma për çdo ditë?

Hurmat konsumohen në pjesë të ndryshme të botës, ndërsa në vendet arabe janë një pjesë e rëndësishme e dietës, njofton express, përcjell Portalb.mk. Më së shpeshti hahen të thata, por kjo nuk do të thotë ndonjë ndryshim – efektet e saj të dobishme për shëndetin mbeten të njëjta. Veçanërisht janë …

Read More »