Home / Shendetesi (page 3)

Shendetesi

Arsyet pse duhet të hani patëllxhanë çdo ditë

Patëllxhanët janë shumë ushqyes dhe i bëjnë mirë shëndetit tonë të përgjithshëm. Ata janë një burim i pasur i vitaminave dhe fibrave. Shumë dietologë, sipas “naturehealthandbeauty.com” sugjerojnë që njerëzit të konsumojnë patëllxhanë në baza ditore. E dinit që patëllxhanët janë shumë ushqyes, por këto 6 arsye nuk ua kishin thënë. …

Read More »

Frika nga dështimi i shtyn të rinjtë drejt botës virtuale

Specialistët pohojnë se të rinjtë të cilët kalojnë shumë kohë para kompjuterit, qëndrojnë të painteresuar përballë aktiviteteve të tjera, nuk ndajnë kohë për mësimet dhe shokët e tyre dhe reagojnë ashpër kur u pengohet përdorimi i internetit cilësohen si të varur nga interneti dhe kompjuteri. Kjo varësi nuk ka asnjë …

Read More »

Ja mënyra se si mund t’i bëni fëmijët më të zgjuar

Sipas një studimi nga Genetics Home Reference, vetëm 50% e inteligjencës së fëmijës është e trashëguar nga prindërit, ndërsa pjesa tjetër mund t’i atribuohet mjedisit ku rritet fëmija, shoqërisë, arsimimit, mënyrës së jetesës etj. Shkencëtari Robert Sternberg ka dalë në përfundimin se aftësitë dhe njohuritë e fëmijës janë rezultat i …

Read More »

Kujdes nga Aspirina! Ja çfarë dëmesh i shkatërron trupit tuaj

Shkencëtarët e Universitetit të Southampton dhe Maastricht të Holandës ekzaminuan të dhënat shëndetësore të njerëzve që konsumonin qetësues si aspirinë, warfarin apo ilaçe të tjera të gjeneratës së re për të parandaluar goditjet në tru. Ata zbuluan se pacientët që kishin përdorur aspirinë, kishin 1.9 herë më shumë gjasa për …

Read More »