Home / Shendetesi (page 20)

Shendetesi

Vaji i arganit dhe mrekullitë që nuk i dini

Vaji i arganit ndihmon në kurimin e lëkurës, duke i rikthyer asaj hidratimin, ushqyerjen, mbrojtjen, rigjenerimin, elasticitetin, si dhe përtharjen e plagëve. Gjithashtu, vaji i arganit është efikas kundër plakjes së lëkurës, nxit prodhimin e kolagjenit (një proteinë e nevojshme si për indet ashtu edhe lëkurën) dhe ndihmon në parandalimin …

Read More »

Shkencëtarët thonë që orizin po e gatuajmë në mënyrë të gabuar duke e rrezikuar shëndetin

Miliona njerëz në mbarë botën po e kërcënojnë shëndetin e tyre duke e gatuar orizin në mënyrë të gabuar, paralajmërojnë shkencëtarët. Siç theksojnë ata, përmes mënyrës së gabuar të përgatitjes së orizit rrezikojmë paraqitjen e problemeve shëndetësore si sëmundjet e zemrës, diabeti apo edhe kanceri. Për shkak të toksinave industriale …

Read More »

Ëmbëlsirë e përkryer për 6 minuta (Receta+Foto)

Përbërësit 1 gotë Gjalpë i shkrirë 2 gota biskota të bluara 2 gota sheqer 1 gotë dhe 4 lugë gjalpë kikirikësh 1 ½ pjesë çokollatëNë një enë përzieni gjalpin e shkrirë, biskotat e bluara, sheqerin dhe gjalpin e kikirikut derisa të gjithë përbërësit të kombinohen mirë. 2 Shkrini çokollatën në …

Read More »

Ja Maska natyrale që largon shenjat e errëta të fytyrës

Receta e mëposhtme ju ndihmon që të largoni shenjat e errëta në fytyrë, zbardhë lëkurën tuaj në mënyrë natyrale dhe largon edhe rrudhat, transmeton Klan Kosova. Përbërësit: Jogurt ose kos Qepë të kuqe Vaj esencial i rozmarinës ose livandës Si ta përgatisni këtë maskë? Prejeni qepën dhe vendoseni atë në …

Read More »

Receta “magjike” djeg dhjamin gjatë gjumit

Shkrirja e dhjamit nuk është një punë e lehtë, por fatmirësisht ekziston një pije e thjeshtë e cila mund të përgatitet në shtëpi me përbërës të thjeshtë. Kjo është një mënyrë si të rrëzoni në peshë shpejt dhe lehtë. Kjo është një nga pijet më efikase dhe me rezultate pozitive …

Read More »