Home / Shendetesi (page 20)

Shendetesi

Dieta ushtarake, humbisni 10 kg në vetëm 3 ditë!

Koncepti i kësaj diete “ushtarake”, përfshin menu të sakta për mëngjes, drekë dhe darkë. Yndyrnat dhe karbohidratet nuk lejohen. Ju vetëm mund të shtoni mustardë, lëng limoni, erëza dhe ëmbëlsues natyrorë me pak kalori. Kjo dietë zgjat vetëm tri ditë, dhe gjatë këtyre ditëve do të përmirësoni metabolizmin tuaj, digjni …

Read More »

Ja çfarë duhet të bëni që ta kaloni më shpejt gripin

Zakonisht ushqimi është gjëja e fundit që ju vjen në mend kur jeni e sëmurë – qoftë nëse keni probleme me fyt, me grip etj. Sidoqoftë, një studim i ri tregon se, “duke e ushqyer ‘sëmundjen’ vetëm sa do ta shpejtoni rikuperimin”. Hulumtuesit e Institutit Salk për Studime Biologjike kanë …

Read More »

11 përfitime shëndetësore nga çaji jeshil

Çaji jeshil i sjell trupit tonë një varg përfitimesh shëndetësore, këtu kemi mbledhur disa prej tyre. 1. Humbja e peshës Çaji jeshil forcon metabolizmin. Polifenoli që gjendet në të punon për të shtuar nivelet e oksidimit të dhjamit, si dhe ritmin me të cilin trupi juaj shndërron ushqimin në kalori. …

Read More »

Kurë me bamje kundër diabetit, nga doktori i shkencave

Në disa krahina të Shqipërisë së Mesme, sidomos në Trevat e Elbasanit, mjekësia popullore zonale rekomandon këtë recepturë mjekësore kundër diabetit të sheqerit: rreth 18-20 bamje të njoma, të freskëta ose të thata, hidhen në 1 litër ujë dhe zihen derisa mbetet 300-350 ml lëng. Ena e mbuluar lihet të …

Read More »

4 kombinime ideale të ushqimeve për anemikët

Hekuri është lënda ushqyese që duhet të konsumohet më shumë nga personat që vuajnë nga anemia. Ai ndihmon trupin të prodhojë qeliza të kuqe të gjakut dhe rrit sistemin imunitar. Por, kjo lëndë ushqyese është e vështirë të merret, sidomos nëse nuk e preferoni mishin. Edhe pse ka mjaft ushqime …

Read More »

Ushqimet që acarojnë lëkurën e fytyrës

Të gjithë e dimë që çokollatat apo ëmbëlsirat, në përgjithësi, nuk janë aleatët më të mirë të fytyrës. Mirëpo, nuk janë të vetmit. Lista e përbërësve ‘armiq’ të lëkurës së fytyrës është më e gjatë se kaq! 1-Produket e baxhos Disa nga produket baxho përmbajnë hormone sintetike që shtojnë hormonet …

Read More »