Home / Shendetesi (page 2)

Shendetesi

Ja kura për tensionin e lartë, pa ilaçe

Tensioni i lartë i gjakut, i njohur dhe si hipertensioni, mund të ulet me një krem të thjeshtë të pasur me magnezium, thonë ekspertët. Kremi i magnezit thithet përmes lëkurës për të rritur nivelin e magnezit në gjak, thotë studimi, që sot e transmeton TCH. Shkencëtarët e Universitetit të Herfordshire …

Read More »

Nëse i keni këto dhimbje, dijeni se po ua shkakton telefoni

Vertikalizimi i vertebrave Këto quhen ndryshe probleme muskolo-skeletike dhe telefonat janë duke u kthyer në një problem të përhershëm. Nëse ju e mbani kokën ulur për të lexuar në ekranin e telefonit, në trupin tuaj ndodh ndërkohë ‘vertikalizimi i vertebrave’. Është e vërtetë që zhvillimi i teknologjisë krijon nevojën dhe …

Read More »

Pse duhet të hani mollë pas çdo vakti

Mollët janë një prej frutave më të konsumuara në të gjithë botën. Kjo nuk lidhet me faktin se gjenden në çdo stinë të vitit apo çmimi i tyre modest, por sepse janë të pasura me shumë vlera ushqyese. Mollë përmbajnë antioksidantë dhe shumë fibra natyralë, të cilët ndihmojnë në eliminimin …

Read More »

Ja në çfarë moshe fillojmë të plakemi

Në botën shkencore për vite ka ende diskutime në lidhje me faktin se kur fillojmë të plakemi Disa shkencëtarë mendojnë se ajo fillon me ngadalësimin e rritjes së trupit dhe të tjerët supozojnë që ndodh me plakjen e organeve të brendshme. Pleqëria fajësohet shpesh për harresën: vendosim gabim çelësat e …

Read More »

Njihuni me vetitë kuruese të fikut

Fiku është një frut të cilin e gjejmë lehtësisht gjatë periudhës së verës dhe për një pjesë të madhe, mund të jetë edhe fruti i preferuar. Ai është njohur që në lashtësi për vetitë kurative. Faraonët e kanë përdorur fikun në trajtimin e shumë sëmundjeve. Fiku përdoret si zbutës për …

Read More »

Sa shpesh duhet t’i ndërroni peshqirët?

Peshqirët janë faktor shumë të rëndësishëm për zhvillimin dhe rritjen e baktereve dhe kërpudhave. Në ta mund të mblidhen qelizat e vdekura të lëkurës, sekrecionet nga hunda, sekrecionet fekale dhe urinare si dhe mikrobe të tjera të shumta në tualet, duke përfshirë pikat nga filxhani i WC-së. Patologu dhe mikrobiologu, …

Read More »

Shalqiri, ushqim i cili ju mban energjik me orë të tëra

Imagjinoni veten duke ecur në dyqan dhe t’jua kap syri pjesën e shalqinjve, të cilët mbajnë etiketa me këtë përshkrim: “USHQIM I CILI DO T’JU BËJË MË ENERGJIK PËR ORË TË TËRA”. Ose imagjinoni sikurse jeni duke shikuar ndonjë program sportiv në televizor, dhe të shihni se si sportistët tuaj …

Read More »