Home / Shendetesi (page 10)

Shendetesi

Sa orë gjumë duhet të flini sipas moshës suaj?

Gjumi është shumë i rëndësishëm për mirëqenien e përgjithshme dhe pa të trupi nuk do të arrinte të funksiononte. Nevoja e tij për gjumë ndryshon nga një moshë në tjetrën. Ora e rekomanduar e gjumit për një të rritur është 8 orë çdo natë. Megjithatë, fëmijët nën 18 vjeç priren …

Read More »

Rollad Pranverore

Përbërësit për petë: 50 g çokollatë për zierje 120 g gjalpë të butë 120 g miell 7 vezë 150 g sheqer 2 lugë kakao Përbërësit për mbushje: 1 qese xhelatinë 200 g sheqer 500 ml ajkë të ëmbël 1 qese sheqer vanilje 250 g qershi Përbërësit për dekorim: 50 renda …

Read More »

Specat djegës mund të jenë çelësi kundër mbipeshës

Shkencëtarët kanë zbuluar se specat djegëse, mund të ndihmojnë në luftimin e mbipeshës tek njerëzit. Specat përmbajnë një komponent aktiv të quajtur kapsaicinë, që ju japë atyre shijen djegëse, transmeton Telegrafi. Kjo komponentë, është zbuluar se ka një lidhje të fortë, me reduktimin e konsumimit të ushqimit. Në studimin e …

Read More »

Ushtrimi dy-minutësh që iu ndihmon ta rregulloni dhimbjen e shpinës një herë e përgjithmonë (Video)

Boshti kurrizor është pjesë e rëndësishme e trupit tonë, prandaj duhet t’i kushtojmë atij kujdes të veçantë me qëllim që t’i shmangim lëndimet e ndryshme. Sidoqoftë, qëndrimi ulur për një kohë të gjatë shpie drejt një boshti të dëmtuar dhe sjellë dhimbje shpeshherë të papërballueshme. Kësisoj, është e rëndësishme të …

Read More »

Shenjat se keni mungesë të magnezit

Magnezi është i rëndësishëm për më shumë se 300 funksione metabolike në organizmin e njeriut. Në fakt, secila qelizë në trupin e njeriut ka nevojë për këtë mineral që trupi të funksionojë si duhet. Magnezi në trupin e njeriut ndodhet kryesisht në eshtra dhe dhëmbë, ndërsa në sasi më të …

Read More »

Me lugë dhe portokall dhe me një veprim ngazëlleu të gjithë: Këtë shkathtësi do ta përdorni gjithmonë! (Video)

Shumica nesh urrejmë të pastrojmë pemët, mirëpo me këtë mënyrë ajo “punë” do t’ju bëhet patjetër e lehtë. Ka mënyra të vogla shtëpiake të cilat mund t’jua lehtësojnë përditshmërinë – si ky në këtë video! Fjala është për pastrimin e portokallit me ndihmën e lugës së zakonshme, transmeton Telegrafi. Portokalli është …

Read More »