Home / Shendetesi

Shendetesi

Shihni çfarë ndodh nëse pini 6 kafe në ditë

Të pini gjashtë filxhanë kafe në ditë ulë rrezikun e zhvillimit të sklerozës së shumëfishtë, sugjeron një hulumtim. Një studim i 7,000 njerëzve gjeti se u pa një rënie e rrezikut prej 30% nga prekja nga ky kusht, nëse ata pinin më shumë se 900ml kafe në ditë. Kjo sasi, …

Read More »

Pasi ta lexoni këtë, ju nuk do të përtypni më kurrë ÇAMÇAKËZ

Studiuesit shqetësohen se sasia e tepërt e përdorimit e çamçakëzit në mënyrë të shkujdesur, mund të ndikojë në funksionimin normal të organizmit të njeriut. Përtypja e çamçakëzit është provuar që ndihmon shumë në lehtësimin e stresit dhe përmirësimin e produktivitetit. Sipas American Dental Association, për sa kohë ju përtypni një …

Read More »

Flokët mund të zbulojnë a do të pësoni INFARKT

Me siguri nuk e keni ditur që flokët tuaj kanë veti të cilat mund t’ju zbulojnë çdo gjë për shëndetin tuaj. Studiuesit kanadezë vlerësojnë se rreziku kardiak mund të dallohet në flokët e një pacienti gjashtë muaj para një krize të mundshme. Shumica e njerëzve jetojnë me stres në kohën …

Read More »

Çfarë i ndodh trupit kur e lini duhanin (Video)

Të gjithë e dimë çfarë dëmesh shkakton pirja e duhanit në trup. Por, a e dini se si ndikon në trup lënia e duhanit? Efektet e lënies së duhanit mund të jenë tronditëse, e veçanërisht kur ndryshimet afatshkurte dhe përmirësimet e shëndetit me vështirësi vërehen. Prandaj, AsapSCIENCE ka publikuar një …

Read More »

Terapia me bletë, mrekullia e mjekësisë alternative (Video)

Terapia me anë të thumbimit të bletëve, e njohur ndryshe si “apiterapia”, ë’shtë një ndër më të përdorurat në mjekësinë alternative. Ajo përdor polenin, helmin e bletëve, pelten mbretërore dhe mjaltin për të kuruar disa sëmundje. Pavarësisht se është proces shumë i dhimbshëm, përfitimet e kësaj terapie janë thuajse magjike. …

Read More »