Home / Embelsira (page 4)

Embelsira

Shumë e shijshme, Torte dama (Receta+Foto)

Përbërësit: 200 gr gjalpë 1 gotë sheqer pluhur 1 gotë nisheste 1 vanilje gjysmë pluhur pjekje 2,5 gota miell 3 lugë të gjellës kakao Hapat: Përveç kakaos të gjithë përbërësit e tjerë i përzieni në një enë, do ta përfitoni një brumë të butë. Brumin e ndani në dy pjesë, …

Read More »

Revani me mak (Receta)

Përbërësit 3 vezë 1 gote sheqer 1 gote qumësht 1 gote vaj vegjetal 1 gote mak 1 gote bollgur 1.5 gote miell 1 Pluhur pjekje 1 vanilje PËR SHERBET 2 gota sheqer 3 gota ujë disa pika lëng limoni PËRMBI shllag krem Fillimishtë e përgatisim sherbetin pas përgatitsjës e lëmë …

Read More »

Një recetë e mrekullueshme për Gurabija

Përbërësit 1 gote qumësht i vakët 1 gote uje i vakur 2 luge te gjelles vaj vegjetal 2 luge te gjelles sheqer 1 luge te çajit kripë 1 maje miell PËRMBI te kuq te vezes I përziejmë të gjithë përbërësit dhe glazurën e përgatitur e lëmë rreth 30 minuta në …

Read More »

Mos e humbisni, Ja Një recetë fantastike për Ravani

Përbërësit 10 vezë të freskëta fshati 10 lugë sheqer 10 lugë miell PËRBËRËSIT PËR SHERBETIN 1 kg sheqer 5 gota ujë 1 qeskë sheqer vanilje 4 rrathë të hollë limon Sherbeti pasi të vllojë të vlojë, vazhdon zierjen edhe pesë min. në zjarr të ulët. 2 Tunden vezët me sheqer …

Read More »

Ëmbëlsirë me kokos (Receta)

Përbërësit PËRBËRËSIT PER 4 PERSONA 100 gr thërrmija buke 1/2 qumësht 80 gr sheqer 2 limona të gjelbër 3 vezë 1/2 lugëze sodë bikarbone 50g kokos vaj për fërgim 2 dl qumësht kokosi 1 dl ajkë 50 gr sheqer të vrugët një copëz lëvore kanelle malina Lëvorja e renduar e …

Read More »

Torte me portokall (Receta)

Përbërësit 2 vezë 1 gotë sheqer pluhur 1 vanilje 1 limon 1 portokall 1 gotë qumësht gjysmë gote vaj vegjetal 2 gota miell 1 pluhur pjekje Përmbi: 1 gotë lëng portokalli 1 lugë të gjellës nisheste 3 lugë të gjellës sheqer Hapat: Vezët dhe sheqerin i përziejmë mirë në një …

Read More »

Ëmbëlsirë me Kivi

Përbërësit 3 kivi 50 gr arra (të grira) 100 gr mjaltë 100 gr gjalpë 300 gr miell 1 vezë pak kripë vaj Përgatitja 1 Zëmë brumin si gjithmonë dhe e lëmë të qetësohet paksa. 2 Më pas qërojmë kivin dhe e grijmë në rende. 3 Më pas hapim petët, të …

Read More »

Kek Me Portokall Dhe Kakao

Perberesit: 250 gr miell, 100 gr sheqer, 4 veze, 50 gr gjalpe, lengun e dy portokalleve, levozhgen e nje portokalli, 2 luge gjelle kakao, Pluhur fryres (maja). Pergatitja:  Rrahim me mikser gjalpin , vezet dhe sheqerin , pasi behen nje mase shtojme lengun e portokallit , levozhgen e portokallit dhe …

Read More »

Sheqerpare

Perberesit: 1 kg miell, 10 kokrra veze, 700 gr gjalpe, 700 arra, 1 kg sheqer. Pergatitja:  Shkrihet gjalpi duhet te jete ne temperature te voket ndahen vezet e bardha dhe hidhet e kuqja ne enen ku kemi hedhur miellin hedhim gjalpin, bejme nje brume si per bakllava pastaj e leme …

Read More »

Torte E Lagësht

Perberesit:  3 veze, 1 gote sheqer, 1 gote vaj, 1.5l qumesht, 250 gr kakao, 1 pecive, 1 sheqer vanillje, 3 gota miell. Pergatitja:  I rrashim vezet me sheqerin per 5 minuta, pastaj shtojme perberesit tjere. E perziejme mire dhe e hedhim ne tepsi per pjekje. E pjekim per 35 minuta. …

Read More »