Home / Embelsira (page 3)

Embelsira

Sufle me çokollatë (Receta+Foto)

Përbërësit 3 vezë 80 gr çokollatë te zezë 3 gjalpë luge te gjellës 3 miell luge te gjellës 3 sheqer pluhur luge te gjellës 1/4 kripë luge te çajit 1 vanilje PËR TA LYER ENËN 1 gjalpë luge te gjellës 1 miell luge te gjellës PËR TA SHËRBYER 1 sheqer …

Read More »

Ja receta tradicionale për Sheqerpare

Përbërësit 250 gr margarinë në temperaturë ambienti 2 filgjan te vegjel sheqer pluhur 1 vezë 1 pluhur për pjekje (pecive,bakin) 1 sheqer vanile arra lajthi,bajame,etj sipas deshires 3 filgjan sheqer 4 filgjan ujë Lengu i gjysem limoniNe nje ene qesim miellin,bejm nje si vrime ne mes,shtojme margarinen e zbutur. 2 …

Read More »

Mafina dy ngjyresh (Receta+Foto)

Përbërësit 300 gr miell 1 pluhur për pjekje 180 gr sheqer pluhur 350 ml qumësht 2 vezë 150 gr margarinë 20 gr kakaoNe nje ene perzijme miellin,pluhurin per pjekje,sheqerin pluhur. 2 Ne enen tjeter perzijme margarine e shkrire,vezet e tundyra,qumeshtin dhe u shtojme mases se thate. 3 Perzijme mire derisa …

Read More »

Mos e humbisni, Gurabija laramane (Receta+Foto)

Përbërësit 250 gr gjalpë 1 vaj gote te çajit 2 sheqer pluhur gota te çajit 1 Pluhur pjekje miell 2 çokollatë e shkrirë me qumesht copa arra, lajthi, bajame, kikirika për ta lyerPërveç miellit përzieni të gjithë përbërësit. 2 Filloni t’ia hidhni miellit dale nga dale dhe ta ngjishni brumin. …

Read More »

Torte me dy përbërës

Përbërësit 4 vezë 200 gram gjalpë fëstëku Hapat 1 Hidhni vezët në një enë të thellë dhe përzieni mirë. 2 Gjalpin e fëstëkut hidhni në një enë tjetër. 3 Filloni ta shtoni dalë nga dalë gjalpin e fëstëkut tek vezët. 4 Glazurën e përgatitur vendosni në letrën për pjekje. 5 …

Read More »

Gurabija me tre përbërës

Përbërësit 1 vaj vegjetal 2,5 miell 1 pluhur per shllag PËRMBI 4 pluhur sheqer Hapat 1 Vajin hidheni në një enë të thellë. 2 Shtoni miellin dhe pluhur shllagun dhe përzieni tre përbërësit. 3 Përmbi mund ti hidhni (sipas dëshirës) pluhur sheqer. 4 Glazurën vendoseni në letrat me vaj dhe …

Read More »

Torte Mozaike

Përbërësit 5 pako biskota Pettit 1/2 qumësht 4 kakao 6 sheqer pluhur 100 gr margarinë PËRMBI 1 kokos Hapat 1 Ndani biskotat në copëza të vogla dhe vendosni në një enë të thellë. 2 Margarinën e shkrini, kakaon, sheqer pluhurin dhe qumështin përzieni. Shtoni në enën ku janë biskotat. 3 …

Read More »