Home / Embelsira

Embelsira

Kek Pralina

Perberesit: 225gr gjalp, 225 gr sheqer, 3-veze, 125gr cokollate,, 100gr miell qe fryhet vete,, 1-lug kafeje pluhur pjekes, dhe pak kripe.. Pergatitja: Ne nje tas perziejme miellin me pluhurin pjekes dhe kripen..Ne nje tas tjeter rrahim gjalpin dhe sheqerin ,shtojme vezet nje nga nje duke e perziere.. Me pas shtojme …

Read More »

Llokum shtepie

Perberesit: 1 gote e ujit sheqer, 1 gote e çajit miell, 2 luge te supes ermik (grize), 3 gota te ujit qumesht, 1 sheqer vanille. Per persiper: kokos deri 200 gr. Pergatitja: Se pari ne tenxhere hedhim qumeshtin e ftohte, sheqerin, grizen, miellin, sheqer vanillen dhe e veme ne zjarr …

Read More »

Kek me cokollate

Perberesit: 3 filxhan caji miell 2 filxhan caji sheqer 2 luge gjelle kakao 1 luge kafeje krip 1 lug caji sode 1 filxhan kafeje vaj 2 luge uthull 2 filxhane caji uje Per kremin: 1 kuti vitam (margarine) 3 luge kakao sheqer Pergatitja: Ne nje ene perziejm miellin, sheqerin, kakaon,kripen, …

Read More »

TORTE ME DARDHE DHE COKOLLATE

Perbersit : 200 gr miell 150 gr sheqer 3 veze 1 bustin me lievito 1 bustin me vanilje 100 ml vaj lule diellit 3 dardha te pjekura (jo te forta) nutella/cokollate per mbushje rreth 4-5 luge gjelle Pergatitja : Ne nje ene mix vezet me sheqerin me mix dhe pastaj …

Read More »

Tiramisu

Perberesit: 3 te verdha vezesh dhe 2 veze te plota 500 gram Mascarpone 400 gram savoiardi (biskota) kakao e hidhur 110 gram sheqer 450 mililitra kafe ekspres i ftohte me 2 luge kafeje sheqer Pergaditja: Vendos vezet ne nje tas te madh dhe shto sheqerin. Perziej se bashku me rrafesen …

Read More »

Embelsire Gjermane me molle

Perberesit: 2 veze ¾ filxhan vaj 2 filxhan sheqer 1 luge çaji vanille 2 filxhan miell 2 luge çaji kanelle 1 luge çaji sode buke ½ luge çaji kripe 4 filxhan me molle te qeruara dhe copetuara 1 cokollade e bardhe Pergatitja: Ne nje pjate te madhe i thyejme vezet …

Read More »

Embelsire e shpejte

Perberesit: Keksa te bluar ( pako 300 g) Jaffa keksa (3 pako) Jogurt i frutave (500 g) Hopla (1 pako e vogel 200 ml) Zhele bonbona Pergaditja: Jaffa keksat prehen ne copeza te vogla, ku pastaj i shtohet keksat e bluar dhe Jogurti i frutave, perzihen mire. Pastaj e shtrin …

Read More »

Tort që nuk na nevoitet furra

Përbërësit PERBERSIT: 1 70 gr margarinë 100 gr çokollatë e zezë 100 ml qumësht 150 gr lajthi të bluara 150 gr biskota integrale PERBERSIT: 2 3 vezë 5 luge sheqer pluhur 2 sheqer vanilje 150 gr margarinë 100 ml ajkë e ëmbël 100 gr lajthi të bluara PERBERSIT: 3 500 …

Read More »

Nutella Cheesecake

Pjesa e pare : 100 gr Margarin me nje Lug te gjelles Nutella i shkrim se bashku ne mikrovel dhe i perziejm bashk me 300 gr keksa te bluar. Masen e kthejm ne nje tepsi (mundsisht tepsia me kon me rreth anash qe i heket) dhe e rrafshojm duke e …

Read More »

Embelsire Snikers

Perberesit 1 kg kikirik i pa pjekur 1 kg keksa petit beurre 1 margarin 2 gota qumesht 1 qokollat e madhe per gatim ose 300 gr 1 sheqer vanil 1 sheqer pluhur mjalte Pergaditja Ne fillim i marrim kikirikat i pjekim pastaj i qerojme dhe i grimcojme pak pastaj marrim …

Read More »