Home / admin (page 5)

admin

Krem Karamele

Përbërësit: 6 vezë 1 litër qumësht Një pakete vanilje 1/2 kg sheqer Përbërësit për karamelen: 5 lugë sheqer Përgatitja: Së pari përgatisni karamelen duke përzier mirë sheqerin deri sa të përfitoni një lëng ngjyrë kafeje të cilin do ta shpërndani nëpër tasa. Nga ana tjetër zieni qumështin në një tenxhere …

Read More »

Paçe Presheve

Përbërësit: 2 veze, 1 gote e çajit vaj, 1 gote e çajit qumesht, 1 margarine (gjalpe), 3 luge kos, 3 thelba hudher, nje cope mish, pak kripe, pak biber, miell deri sa te formohet brumi. Përgatitja: Pergatisim brumin, pastaj e ndajme ne 25 kuleç. I bejme kuleçt dhe i leme …

Read More »

Ëmbëlsirë Me Mjaltë Dhe Manaferra

Përbërësit: 50 g xhelatinë 5 decilitra qumësht 160 g mjalte Manaferra Arra 4 të verdha veze Përgatitja: Ngroh 160 g mjaltë në zjarr d erisa të bëhet një masë e lëngshme. Më pas në tenxheren ku është mjalti bashko edhe qumështin dhe 4 të verdhat e vezëve të rrahura. Lëre …

Read More »

Dollma Me Marulla

Përbërësit: 3 sallata marule të mëdha (jo kaçurrele) 500 gr. kima viçi 2 qepë të grira në rende majdanoz, kopër 1 filxhan çaji oriz lëng nga 2 limona 1 vezë vaj, kripë dhe piper. Përgatitja: 1. Në një tas të thellë hedhim mishin dhe e përziejmë me qepën e grirë, …

Read More »

Tavë Tetove

Përbërësit: 400 gr bërxollë viçi 6 speca të gjelbër 2 speca të kuq 200 gr mushkëri qengji 1 domate 1 kokë qepë 4 thelpinj hudhre 200 ml shtalpë 1 vezë 1 kub supë e gatshme pule 1 kub supe e gatshme viçi 1 lugë kafeje erëza të përziera majdanoz fletë …

Read More »

Duart e veçanta me nga një gisht shtesë (Foto)

Aplikacioni Figure 1 që shfrytëzohet nga mjekët, për të publikuar rastet më të veçanta dhe konsultuar lidhur me to, ka shfaqur duar shumë të veçanta. Shuplakat e kanë nga një gisht më shumë, gjë që nuk është e rrallë, sepse ndodhë në çdo 500 lindje. Gishti shtesë që kryen funksion …

Read More »

Shkrimi zbulon personalitetin tuaj

Mënyra se si ju shkruani në një fletë të bardhë tregon shumë për personalitetin tuaj. Kjo gjë theksohet së fundmi nga psikologë në SHBA, të cilët kanë kryer hulumtimin e kanë pasqyruar rezultatet në “The Huffington Post”. Analizat e mëparshme janë përqendruar kryesisht në zakonet, gjuhën, gjestet, tiparet e fytyrës …

Read More »