Home / admin (page 2)

admin

Pija para gjumit që zhduk dhjamin

Dëshironi të humbni yndyrë shpejt, lehtë dhe natyrshëm? Ja një recetë natyrore, tepër efikase që ju vjen në ndihmë në këtë rast. Këtë recetë duhet ta pini rregullisht, para se të shkoni për të fjetur dhe të shikoni si yndyra në bark do të zhduket! Keni konsumuar gjatë gjithë ditës …

Read More »

Sa sheqer përmban kosi që konsumoni?

Mendohet se kosi fuqizon sistemin imunitar, ndihmon në rënien në peshë dhe forcon kockat Ata që e pëlqejnë kosin janë paralajmëruar se ai që quhet një mesvakt i shëndetshëm në fakt është “një ëmbëlsirë e fshehur”. Dhe këtu flasim për kosin e përpunuar, me shije të ndryshme. Studime të reja …

Read More »

Ja kura për tensionin e lartë, pa ilaçe

Tensioni i lartë i gjakut, i njohur dhe si hipertensioni, mund të ulet me një krem të thjeshtë të pasur me magnezium, thonë ekspertët. Kremi i magnezit thithet përmes lëkurës për të rritur nivelin e magnezit në gjak, thotë studimi, që sot e transmeton TCH. Shkencëtarët e Universitetit të Herfordshire …

Read More »

Nëse i keni këto dhimbje, dijeni se po ua shkakton telefoni

Vertikalizimi i vertebrave Këto quhen ndryshe probleme muskolo-skeletike dhe telefonat janë duke u kthyer në një problem të përhershëm. Nëse ju e mbani kokën ulur për të lexuar në ekranin e telefonit, në trupin tuaj ndodh ndërkohë ‘vertikalizimi i vertebrave’. Është e vërtetë që zhvillimi i teknologjisë krijon nevojën dhe …

Read More »

Pse duhet të hani mollë pas çdo vakti

Mollët janë një prej frutave më të konsumuara në të gjithë botën. Kjo nuk lidhet me faktin se gjenden në çdo stinë të vitit apo çmimi i tyre modest, por sepse janë të pasura me shumë vlera ushqyese. Mollë përmbajnë antioksidantë dhe shumë fibra natyralë, të cilët ndihmojnë në eliminimin …

Read More »

Ja në çfarë moshe fillojmë të plakemi

Në botën shkencore për vite ka ende diskutime në lidhje me faktin se kur fillojmë të plakemi Disa shkencëtarë mendojnë se ajo fillon me ngadalësimin e rritjes së trupit dhe të tjerët supozojnë që ndodh me plakjen e organeve të brendshme. Pleqëria fajësohet shpesh për harresën: vendosim gabim çelësat e …

Read More »

Njihuni me vetitë kuruese të fikut

Fiku është një frut të cilin e gjejmë lehtësisht gjatë periudhës së verës dhe për një pjesë të madhe, mund të jetë edhe fruti i preferuar. Ai është njohur që në lashtësi për vetitë kurative. Faraonët e kanë përdorur fikun në trajtimin e shumë sëmundjeve. Fiku përdoret si zbutës për …

Read More »