Home / admin (page 2)

admin

Embelsire Gjermane me molle

Perberesit: 2 veze ¾ filxhan vaj 2 filxhan sheqer 1 luge çaji vanille 2 filxhan miell 2 luge çaji kanelle 1 luge çaji sode buke ½ luge çaji kripe 4 filxhan me molle te qeruara dhe copetuara 1 cokollade e bardhe Pergatitja: Ne nje pjate te madhe i thyejme vezet …

Read More »

Embelsire e shpejte

Perberesit: Keksa te bluar ( pako 300 g) Jaffa keksa (3 pako) Jogurt i frutave (500 g) Hopla (1 pako e vogel 200 ml) Zhele bonbona Pergaditja: Jaffa keksat prehen ne copeza te vogla, ku pastaj i shtohet keksat e bluar dhe Jogurti i frutave, perzihen mire. Pastaj e shtrin …

Read More »

Tort që nuk na nevoitet furra

Përbërësit PERBERSIT: 1 70 gr margarinë 100 gr çokollatë e zezë 100 ml qumësht 150 gr lajthi të bluara 150 gr biskota integrale PERBERSIT: 2 3 vezë 5 luge sheqer pluhur 2 sheqer vanilje 150 gr margarinë 100 ml ajkë e ëmbël 100 gr lajthi të bluara PERBERSIT: 3 500 …

Read More »

Nutella Cheesecake

Pjesa e pare : 100 gr Margarin me nje Lug te gjelles Nutella i shkrim se bashku ne mikrovel dhe i perziejm bashk me 300 gr keksa te bluar. Masen e kthejm ne nje tepsi (mundsisht tepsia me kon me rreth anash qe i heket) dhe e rrafshojm duke e …

Read More »

Embelsire Snikers

Perberesit 1 kg kikirik i pa pjekur 1 kg keksa petit beurre 1 margarin 2 gota qumesht 1 qokollat e madhe per gatim ose 300 gr 1 sheqer vanil 1 sheqer pluhur mjalte Pergaditja Ne fillim i marrim kikirikat i pjekim pastaj i qerojme dhe i grimcojme pak pastaj marrim …

Read More »

Embelsire me vishnje

Per peten: 5 veze 15 lug sheqer 1 got vaj 1 gote te ujit qumsht 12 luge miell 1 kakao 1 peciv 50 gram vishnje Dekorimi: qokollaten e gatimit i ben bashk me me 200 ml hopla te embel…mbi te, sipas deshires, mund te i vendosni qokollate te bardhe. Ju …

Read More »

PASTA FLORA

Pasta flora eshte nje embelsire shume e shijshme dhe shume e njohur ne Greqi te cilen mund ta pregatisni me çfaredo lloj reçeli qe ju ka tepruar apo qe ju pelqen. Reçelerat qe i pershtaten me shume jane ai i kumbulles, luleshtrydhes, fikut dhe kajsise. Perberesit per nje tave me …

Read More »

Embelsire me tri shtresa

Perberesit: 1 l qumesht 3 pudinga vanille 15 lug sheqer 250 g margarin 300 g arra 300 g keksa 300 g kokos Per lyerje: 150 g qokolade me qumesht 3 luge qumesht 3 luge sheqer 120 g margarin Pergatitja: Nxejme qumeshtin dhe ne te ziejme pudingun si qdo puding tjeter. …

Read More »

Tre ngjyreshe

Per peten: 5 ve 5 lug sheqer 5 lug vaj 5 lug miell 1 pecive 1 sheqer vanil I perzin mire, i ve ne tepsi dhe i pjek, Pjesa e bardh(mesme) 1 liter qumesht 6 lug niseshte 6 lug sheqer Qumeshtin e vlon dhe ia qet perberesit tjere duke e …

Read More »

Tortë Monte

Padispanja: 5 veze 5 lug (gjelle) sheqer 5 lug miell 2 lug kakao Sherbeti: 300 ml uje 5 lug (gjelle) sheqer i ziejm per pak min, dhe ja qesim padispanjes se ftohur, sherbeti i vokt. Filli: 1 liter qumesht 10 lug (gjelle) sheqer 1 vanil I veme ne tenxhere dhe …

Read More »