Home / admin

admin

Shihni çfarë ndodh nëse pini 6 kafe në ditë

Të pini gjashtë filxhanë kafe në ditë ulë rrezikun e zhvillimit të sklerozës së shumëfishtë, sugjeron një hulumtim. Një studim i 7,000 njerëzve gjeti se u pa një rënie e rrezikut prej 30% nga prekja nga ky kusht, nëse ata pinin më shumë se 900ml kafe në ditë. Kjo sasi, …

Read More »

Pasi ta lexoni këtë, ju nuk do të përtypni më kurrë ÇAMÇAKËZ

Studiuesit shqetësohen se sasia e tepërt e përdorimit e çamçakëzit në mënyrë të shkujdesur, mund të ndikojë në funksionimin normal të organizmit të njeriut. Përtypja e çamçakëzit është provuar që ndihmon shumë në lehtësimin e stresit dhe përmirësimin e produktivitetit. Sipas American Dental Association, për sa kohë ju përtypni një …

Read More »

Flokët mund të zbulojnë a do të pësoni INFARKT

Me siguri nuk e keni ditur që flokët tuaj kanë veti të cilat mund t’ju zbulojnë çdo gjë për shëndetin tuaj. Studiuesit kanadezë vlerësojnë se rreziku kardiak mund të dallohet në flokët e një pacienti gjashtë muaj para një krize të mundshme. Shumica e njerëzve jetojnë me stres në kohën …

Read More »

Kek Pralina

Perberesit: 225gr gjalp, 225 gr sheqer, 3-veze, 125gr cokollate,, 100gr miell qe fryhet vete,, 1-lug kafeje pluhur pjekes, dhe pak kripe.. Pergatitja: Ne nje tas perziejme miellin me pluhurin pjekes dhe kripen..Ne nje tas tjeter rrahim gjalpin dhe sheqerin ,shtojme vezet nje nga nje duke e perziere.. Me pas shtojme …

Read More »

Llokum shtepie

Perberesit: 1 gote e ujit sheqer, 1 gote e çajit miell, 2 luge te supes ermik (grize), 3 gota te ujit qumesht, 1 sheqer vanille. Per persiper: kokos deri 200 gr. Pergatitja: Se pari ne tenxhere hedhim qumeshtin e ftohte, sheqerin, grizen, miellin, sheqer vanillen dhe e veme ne zjarr …

Read More »

Kek me cokollate

Perberesit: 3 filxhan caji miell 2 filxhan caji sheqer 2 luge gjelle kakao 1 luge kafeje krip 1 lug caji sode 1 filxhan kafeje vaj 2 luge uthull 2 filxhane caji uje Per kremin: 1 kuti vitam (margarine) 3 luge kakao sheqer Pergatitja: Ne nje ene perziejm miellin, sheqerin, kakaon,kripen, …

Read More »

TORTE ME DARDHE DHE COKOLLATE

Perbersit : 200 gr miell 150 gr sheqer 3 veze 1 bustin me lievito 1 bustin me vanilje 100 ml vaj lule diellit 3 dardha te pjekura (jo te forta) nutella/cokollate per mbushje rreth 4-5 luge gjelle Pergatitja : Ne nje ene mix vezet me sheqerin me mix dhe pastaj …

Read More »

Tiramisu

Perberesit: 3 te verdha vezesh dhe 2 veze te plota 500 gram Mascarpone 400 gram savoiardi (biskota) kakao e hidhur 110 gram sheqer 450 mililitra kafe ekspres i ftohte me 2 luge kafeje sheqer Pergaditja: Vendos vezet ne nje tas te madh dhe shto sheqerin. Perziej se bashku me rrafesen …

Read More »